SaB 2016 – Slovenský návrat k prírode

Príspevok do časopisu Stavebníctvo a bývanie – vydanie Júl / August 2016
Človek je neodmysliteľnou súčasťou prírody a príroda je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Výrazne ovplyvňuje naše zdravie, psychickú pohodu a kvalitu života. S dnešnou mierou urbanizácie, čiže masívnym presunom do veľkomiest, sa človek čoraz viac vzďaľuje od prírody a jej pozitívnych vplyvov. Všetko to ešte viac umocňujú trendy posledného desaťročia, pri ktorých je interiér vedený k prílišnej čistote a farebnej sterilite. Všade prevládajú biele či šedé prvky a chladné antikoro. Zo života sa potom vytrácajú farby a s tým spojené emócie, príjemná atmosféra, pohodlie či absolútny súlad.
Tejto skutočnosti sú si vedomí aj architekti a dizajnéri, ktorí tiež začínajú pociťovať deficit prírody a snažia sa vrátiť jednotlivé prvky materiálov späť do interiéru. Opäť sa začínajú prikláňať k pôvodným materiálom s bohatou štruktúrou ako drevo a kameň, čo v nemalej miere prispieva k zmene vnímania dizajnu. Modernou sa stáva aj kombinácia dreva a skla pri dodržaní umeleckej rovnováhy doplnkov. Dotýka sa to všetkých odvetví od podlahy až po strop a výnimkou nie sú ani svietidlá. Zastupujú neoddeliteľnú časť interiéru, či už ich funkcionalitou, ale aj priestorovou súčasťou. Často podceňovaná kvalita svetla môže pokaziť celkový dojem z interiéru, aj keď budú na druhej strane najkvalitnejšie materiály od renomovaných značiek. Nesprávnym osvetlením je možné celý výsledok obrátiť v neprospech používateľa.
Kúsok prírody do vášho domova
Nový trend návratu k prírode veľkou mierou podporuje aj slovenská značka Trilum, ktorá vyrába drevené LED svietidlá s voliteľnou drevenou dýhou. Opierajú sa o dlhoročné skúsenosti vo svetelno-technickom odbore a spájajú najmodernejšiu technológiu s prírodou. Tým vytvárajú harmóniu úžitku a estetiky. Každé svietidlo prejde rukami skúsených majstrov s maximálnou úctou k výslednému produktu a všetkých detailov. Rôznorodosť a pestrosť živých materiálov plnohodnotne dopĺňa kvalitné svetlo s prísne selektovanou LED technológiou. Svietidlá sú kompatibilné s inteligentnými systémami a je ich možné stmievať v plnom rozsahu, a tým nastaviť vhodnú intenzitu osvetlenia, prípadne komplexnú svetelnú scénu. Zákazník si s kúpou produktu prinesie domov aj kúsok prírody.

LEDCO (Stavebníctvo a bývanie – Júl/August 2016 – Slovenský návrat k prírode)

http://trilum.eu/

Tu si môžete prečítať článok v archíve vydavateľstva SaB.

Tu si môžete stiahnuť článok v pdf formáte.

Slovenský návrat k prírode - exkluzívne drevené svietidlá vyrobené na Slovensku
Slovenský návrat k prírode – exkluzívne drevené svietidlá vyrobené na Slovensku