+421 948 708 008
ledco@ledco.sk

Unikátne LED svietidlá v obchodnom centre

Na základe interiérového návrhu a celkového dizajn manuálu pre obchodné centrum Eurovea v Bratislave bolo potrebné vybrať a navrhnúť atypické svietidlá pre prvú fázu projektu rekonštrukcii verejných toaliet a okolitých komunikácií. Všetky podklady mali konkrétne požiadavky, čiže zostávalo už len preniesť návrhy z papiera do reality.

  • Realizátor: LEDCO s.r.o.
  • Dátum realizácie: 2018

SVETELNÝ STROP

Hlavným centrálnym svietidlom pri vstupe na toalety sa stalo na mieru vyrobený svetelný strop s napnutou fóliou – Barrisolom plošne podsvietený s LED matrix technológiou. Rovnomerné rozloženie LED technológie zaručuje súmerné a homogénne osvetlenie. Pre takto veľký rozmer bolo potrebné vytvoriť korpus zo sadrokartónových prefabrikátov od spoločnosti Easyboard, ktorý sa po obvode osvetlil dodatočným LED pásom.

ATYPICKÉ TROJUHOLNÍKY

Ďalšou neľahkou výzvou bolo vyrobiť svietidlá na mieru v trojuholníkovom tvare v štyroch prevedeniach. Základnou nosnou konštrukciou pre všetky štyri varianty sa stal špeciálne tvarovaný hliník s konečnou RAL povrchovou úpravou. Zo štyroch typov trojuholníkov sú dva svetelné a to s mliečnym čisto bielym PMMA plexisklom a so špeciálnym plexi s modrým odtieňom. Na plošné podsvietenie sme pre tento prípad navrhli LED moduly s ultra-širokou optikou, ktorá ako jediná spĺňala kritérium hĺbky svietidla maximálne 60mm. To zaručilo ekonomiku návrhu aj z pohľadu spotreby elektrickej energie, ale aj investičných nákladov.

Posledné dva typy trojuholníkov boli dekoračné so zrkadlovým efektom a umelou trávou. Požiadavka na zrkadlový efekt predstavovala zvýšené riziko pri použití klasického skleneného zrkadla a samolepiaca fólia zas vykazovala nerovnosti a defekty v odraze. Riešením sa stalo špeciálne PMMA zkradlo, ktoré bolo bezpečné a oproti sklu významne ľahšie.

LED LÍNIE

Ako doplnkové osvetlenie pre trojuholníky sa stali líniové svietidlá v stropných lamelových častiach a v zafrézovaných drážkach sadrokartónových stien. Stropné línie museli spĺňať požiadavku na vyšší svetelný tok, čiže sme zostavili svietidlá na mieru z pevných LED modulov a k tomu zvolený vhodný hliníkový profil. LED línie na stenách plnia už len funkciu dizajnového osvetlenia, čiže sa vybral vhodný pomer výkonu LED pásu a hustoty LED čipov k danej hĺbke LED profilu.

ZÁVER

Celkový koncept LED osvetlenia pôsobí veľmi dynamicky, sviežo a hlavne netradične, čo bolo cieľom aj zodpovedných architektov a dizajnérov. Aby sme zamýšľanú čerstvotu ešte viac podčiarkli, tak sme teplotu chromatickosti, čiže teplotu bielej farby nastavili na 4000K. Pri tomto svetle je biela bielou, modrá modrou a hlavne zákazník nemá dojem, že prišiel do zožltnutých starých verejných toaliet.

V projekte použité