+421 948 708 008
ledco@ledco.sk

LED osvetlenie vo výrobnej hale

Rekonštrukcia a obnova osvetlenia vo výrobnej hale Saint Gobain v Nitre. Pre prevádzku, ktorú ľudia poznajú pod starým názvom Nitrasklo, sme naprojektovali a kompletne dodali nové osvetlenie v LED prevedení.

  • Projekt: LEDCO s.r.o.
  • Realizátor: LEDCO s.r.o.
  • Dátum realizácie: 2018

V projektovej fáze bolo úlohou posúdiť technický stav a intenzitu priemerného osvetlenia vo výrobno skladových priestoroch. Nakoľko sa jedná o výrobu, kde sú vysoké požiadavky na kvalitu osvetlenia, pristupovali sme k úlohe zodpovedne, aby návrh nového riešenia spĺňal všetky kritéria noriem a interných predpisov koncernu. V priestore musí byť v prípade výpadku elektrickej energie zaručené minimálne núdzové osvetlenie a svetelné piktogramy s označeným smerom únikového východu.

Po zvážení všetkých požiadaviek sme ako hlavné osvetlenie vybrali lineárny modulárny systém LED linear, ktorý môže byť vybavený zabudovaným núdzovým baterkovým modulom. V priestoroch, kam uvedený modulárny systém nešiel, sme zvolili samostatné núdzové svietidlá – tzv. antipanik od slovenskej spoločnosti SEC. Súčasťou dodávky boli aj piktogrami s naznačeným smerom únikovej cesty.

Charakter priestorov sa vo výrobnom procese výrazne mení, čomu sme prispôsobovali aj optiku s uhlom vyžarovania. V nižších výrobných priestoroch sme využili širší vyžarovací uhol – wide a vo vysokých skladovacích častiach úzky uhol – narrow. Týmto sme zaručili homogenitu osvetlenia s efektivitou zároveň. Vo výrobných častiach sa intenzita osvetlenia nastavila na 600lx a viac, kde pri skladových priestoroch postačovalo >300lx. Vysoký index podania farieb CRI v kombinácii so správnou intenzitou a teplotou chromatickosti zaručuje neúnavné a krištáľovo čisté osvetlenie, čo nám potvrdili aj samotný zamestnanci.

 

V druhej fáze sme riešili exteriérové osvetlenie areálu podniku, kde mali nedostatočné a zastaralé sodíkové svietidlá. Nakoľko vo vonkajších priestoroch využívajú aj skladové kapacity, jednalo sa aj o zabezpečenie, čiže správne osvetlenie priestoru. Pre daný účel vonkajšieho osvetlenia sme vybrali kvalitné pouličné LED svietidlá Philips, ktoré sme rovnomerne rozložili po obvode výrobných objektov. Týmto spôsobom sme zvýraznili aj samotnú firmu počas večerných hodín, čo púta pozornosť aj okoloidúcim po hlavnej ceste.