+421 948 708 008
ledco@ledco.sk

LED osvetlenie v čistom dizajne

Elegantne nadčasový rodinný dom v srdci Slovenska bolo malou výzvou ako si poradiť s osvetlením a nenarušiť vnútornú krásu interiéru. Počas prvej prehliadky, kde práve intenzívne riešili problematiku šikmého stropu, sme si s investorom prešli jeho predstavy a naše odporúčanie. Jedinou podmienkou od zákazníka bolo minimalizmus a elegancia. Všetko ostatné nechali plne v našej kompetencii.

  • Architekt: m8arch
  • Realizátor: LEDCO s.r.o.
  • Dátum realizácie: 2015

DENNÁ ČASŤ

Projekt osvetlenia začal samotným svetelno-technickým posúdením atypického priestoru a účelu konkrétnych miestností. Vzhľadom k zaobleniu vonkajších obvodových múrov sme zvolili okrúhly tvar svietidiel. Hlavné osvetlenie v obývacej časti sme zverili do rúk nami vyrábaného LED svietidla woodLED s priemerom 1200mm. Svietidlo je plne stmievateľné bežnými štandardmi 1-10V a Dali, čiže je možné presne nastaviť intenzitu osvetlenia a tým zabezpečiť svetelnú pohodu v každej situácii. WoodLED bol dodaný s bielou matnou povrchovou úpravou aby sa zachovala čistota stropu. Priestorovo obvodové osvetlenie bolo riešené sadrovými svietidlami s utopeným LED svetelným zdrojom. Takéto konštrukčné riešenie zamedzuje vytváraniu nepríjemného bočného oslnenia výkonných LED svietidiel. Zvolením správneho uhla vyžarovania je priestor okolo krbu príjemne svetelne akcentovaný a vo večerných hodinách sa opticky priestor zväčší a vizuálne spríjemní.

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ

Kuchynský priestor je účelovo osvetlený rovnakými sadrovými zapustenými svietidlami ako v obývačke a priestorovo sú rozložené symetricky k pôdorysu kuchynskej linky. Jemné prisvetlenie je realizované ALU profilom a výkonným LED pásom pod vrchnou barovou doskou. Krásny jedálenský stôl so starožitnými stoličkami je osvetlený závesným LED svietidlom ľahkej a vzdušnej konštrukcie. Tým pádom svietidlo nepúta pozornosť príliš veľkou masou, ale je dizajnovo zaujímavé.

KOMUNIKAČNÉ PRIESTORY

Osvetlenie komunikačných priestorov bolo zrealizované dvomi typmi svietidiel, kde spojitá časť s jedálňou bola doplnená o rovnaké LED svietidlá ako v dennej časti, priečne chodby sú osvetlené ultra-tenkou svetelnou líniou (šírka línie len 7mm). Uvedené riešenie len podčiarklo modernosť architektúry a plnohodnotne osvetlilo komunikačné priestory do nočných častí domu.

NOČNÁ ČASŤ

Všetky tri izby boli navrhnuté s použitím hlavného centrálneho a bočného akcentačného osvetlenia. To bolo realizované odsadenou sadrokartónovou nikou a podsvietenou kvalitným LED pásom vhodnej intenzity.

V projekte použité