+421 948 708 008
ledco@ledco.sk

Hviezdne nebo v antickom štýle

Exkluzívny projekt osvetlenia herne Cezar v Piešťanoch s historickým antickým interiérom. Na projekte sme spolupracovali s investorom už od samého začiatku, kde bolo potrebné skoordinovať všetky prípravné elektroinštalačné a sadrokartonárske práce s presnými pozíciami svietidiel v priestore. Ďalším dôležitým faktorom boli na mieru vyrobené antické stĺpy, rímsy a fresky. Všetko muselo sadnúť do jedného celku, čo si uvedomovali všetky profesie.

  • Architekt: Ing. Ivan Glajch
  • Realizátor: LEDCO s.r.o.
  • Dátum realizácie: 2016

Hviezdne nebo

Čo sa týka požiadavok na osvetlenie herne, cieľom bolo navodiť príjemnú atmosféru, zvýrazniť architektúru a dostať pocit návratu do histórie. Po konzultácii s architektom sme všetky stropné časti vyplnili hviezdnym nebom tvoreným s malých LEDiek, ktoré sú samostatne napájané a môžu byť aj stmievateľné. Pre dokonalú simuláciu nočnej oblohy a mihotajúcich hviezd sme rozdelili LED čipy do štyroch samostatných okruhov a každý z týchto okruhov sa samostatne stmieva s naprogramovaným stmievačom. Hviezdne nebo bolo osadené priamo do sadrokartónových dosiek, ktoré boli ešte pred montážou nastriekané na špeciálnu čiernu matnú farbu. Tým sa hviezdne nebo ešte viac umocnilo tmavá farba vierohodne napodobnila nočnú oblohu.

Osvetlenie stĺpov

Najväčšou dominantou priestoru sú obrovské antické stĺpy s krásnymi architrávami. Tie sme chceli samozrejme svetelne zvýrazniť na čo sme použili zapustené zemné LED RGB reflektory, kde sa podľa spoločnej dohody s investorom a architektom nastavili presne špecifikovanú farbu. Samozrejme pri rôznych špeciálnych akciách je možné s pomocou riadiaceho panela zmeniť farbu na akúkoľvek, ale s dôrazom na zachovanie zámeru a elegancie sme to neodporúčali.

Doplnkové osvetlenie

Priestorový dojem osvetlenia ešte dopĺňajú akcentačné bodové osvetlenie nástených plastických grafík a fresiek. V tomto prípade sme vybrali len vhodné LED downlighty s úzkym vyžarovacím uhlom, vhodným na osvetlenie jednotlivých častí. Významnou úlohou bolo osvetlenie barovej časti, kde predná časť barového pultu bola vyložená krásnym 3D obkladom s antickým motívom. Tu sme použili LED pás s dostatočným výkonom na zvýraznenie hĺbky a tvaru obkladu. Špecialitou pre daný projekt bolo simulovať skutočný oheň nástenných faklách, kde sme využili špeciálne svietidlo s mihotajúcim efektom s textíliou poháňanou vnútorným ventilátorom. K tomu sme ešte na mieru vyrobili nástenné držiaky.

Osvetlenie exteriéru

Vstup do nového kasína Cezar chcel investor čo najviac zvýrazniť, aby bolo viditeľné a ľahko identifikovateľné. Na funkčné osvetlenie prístupového chodníka sme určili stropné prisadené svietidlá určené do exteriéru. Ďalej sme sa už len hrali s líniami ktoré sme vyplnili exteriérovými RGB LED pásmi vloženými do ALU profilov.

V projekte použité