LEDcoMattrix® LED modul s konektorom WAGO pre svetelné stropy Barrisol

LED modul pre podsvietenie veľkých plôch – Barrisol, PMMA, Onyx

LED Matrix® LED modul 24V pre svetelné stropy Barrisol
LED Matrix® LED modul 24V pre svetelné stropy Barrisol


Maticový (rastrový) LED osvetľovací systém LED Matrix® je novinkou spoločnosti LEDCO s.r.o. Ide o novo vyvinutý LED modul spolu s príslušenstvom, ktorý má slúžiť pre podsvietenie veľkých plôch alebo dlhých línií.
Veľkými plochami sa myslí napríklad celý strop v obývačke či obchodnom priestore, dekoračná stena vo vstupnej hale, galérii či chodbe. Veľa takto osvetľovaných priestorov využíva ako pohľadovú plochu napríklad translucentnú plastickú fóliu Barrisol, opálový plast s dobrou svetelnou priepustnosťou a zároveň difúznymi vlastnosťami, rôzne akrylátové tabule pre dosiahnutie farebných efektov, prípadne mramorové dosky Onyx s čiastočne priehľadnou štruktúrou.
Najkrajšie efekty a dizajnérske „vychytávky“ sa dajú robiť pomocou plastickej fólie Barrisol. Správnym návrhom konštrukcie je možné docieliť rôzne tvary a najmä veľké rozmery súvislých podsvietených plôch. Vytvoriť sa dajú svetelné stropy veľkých rozmerov, tvarov a farieb. Fólie je možné potlačiť či už fotografiami alebo rôznymi obrazcami či logami, čím je možné vytvoriť jedinečnú atmosféru interiéru. Ideálne pre atraktívny branding firemných priestoro, výstavné stánky, galérie či oddychové zóny.
Takéto plochy je vzhľadom na úsporu elektrickej energie a mnoho-krát obtiažnou dostupnosťou v prípade údržby výhodné osvetliť technológiou LED. Práve za týmto účelom náš tím technikov navrhol a nechal vyrobiť ucelený systém LED modulov a nosných napájacích profilov, ktorý uľahčí a zrýchli montáž osvetlenia takýchto plôch.

Vo svojej podstate slúži spomínaný LED systém ako náhrada za konvenčné svetelné zdroje ako sú žiarivkové trubice T8 a T5, ako aj za menej sofistikované flexibilné LED pásy a rôzne káblové či pájkovateľné moduly. No vzhľadom na značné nevýhody konvenčných spôsobov osvetlenia je pre spoľahlivú a kvalitnú inštaláciu ideálnou voľbou.

[su_spacer]

Rastrový LED systém ako náhrada za LED pásy pre osvetlenie Onyx a Barrisol
Rastrový LED systém ako náhrada za LED pásy pre osvetlenie Onyx a Barrisol


Zámerom celého systému LED Matrix® je odbremeniť elektrikárov od nutnosti pájkovania a zdĺhavej a chybovo veľmi náchylnej činnosti v mieste montáže. Týmto sa zvyšuje spoľahlivosť celého systému osvetlenia ako aj skracuje doba inštalácie a tým aj cena práce.
Pre napájanie celého systému sa používajú nosné profily, ktoré sa skrutkujú do útrob osvetľovaných plôch. Tieto nosné profily pozostávajú z vodivej vrstvy na ktorej sú elektricky vodivé matice, ktoré zabezpečujú cez skrutky prenos elektrického prúdu k jednotlivým LED pásom. Prepojovanie jednotlivých profilov je riešené pomocou rýchlo pripojiteľných mechanických WAGO konektorov a spojovacích mostíkov (prípadne bežných jedno-žilových vodičov). Profily do seba iba zastrčíte behom okamihu, a bez pájkovania máte vodivé prepojenie.
Ako svetelný zdroj sú použité LED pásy z pevnej dosky FR4 a najmodernejších LED čipov. Plošný spoj je vhodne dimenzovaný na potrebný odvod tepla z miesta LED čipu, čím je zaručená veľmi dlhá životnosť LED aj bez potreby dodatočných chladiacich plôch či hliníkových líšt. LED moduly (pásy) sa skrutkujú priečne k nosným profilom. Samotnými skrutkami je zabezpečené napájanie LED. Rovnako ako samotná napájacia sieť profilov, aj LED profily sa spájajú pomocou WAGO svoriek (rýchlo, spoľahlivo a bez letovania).
Ďalšou nespornou výhodou celého systému je jednoduché vytvorenie rozostupov samotných LED líšt. Rozostupy sú zaručené maticami na nosnom napájacom profile. Jednotlivé matice majú rozostup 5cm. LED moduly je teda možné skrutkovať na nosný profil v rozostupoch 5, 10, 15 a viac centimetrov. Pri montáži nestratíte veľa času pracným meraním a značením jednotlivých pozícií.

WAGO LED konektor - pripojenie napájania k LED modulu pod Barrisol
WAGO LED konektor – pripojenie napájania k LED modulu pod Barrisol

LED moduly sa vyznačujú vysokým merným výkonom až 155lm/W, čím je dosiahnutá extrémna energetická hospodárnosť.
Použité sú veľmi spoľahlivé LED čipy renomovaného výrobcu s životnosťou >50 000h a dobrým podaním farieb CRI >80.
Maticový systém dosahuje svetelný tok až 18 000lm/m2 (pri rozostupoch 50mm medzi LED modulmi). Prípadne pri väčších rozostupoch sú hodnoty svetelného toku 9000 lm/m2 a 5 400lm lm/m2.
Pri líniovom zapojení jeden modul dosahuje svetelný tok ~900lm/m pri príkone 5,9W.
Pri dizajne modulov bol braný ohľad najmä na jednoduchosť a účinnosť systému, a z tohto dôvodu je celý systém postavený na napájaní konštantným napätím 24V DC. Výhodou je veľmi jednoduché stmievanie sa širokou škálou dostupných PWM stmievačov, prípadne sa napojením na rôzne nadradené systémy riadenia.
Pri odporúčaných zapojeniach je veľmi dobre rozložený tok prúdu, čím sa vylučuje pokles napätia a svietivosti odľahlých segmentov. Prepracovaný tepelný manažment zaručuje dlhú životnosť a spoľahlivosť celého systému, ako i nízku úroveň produkovaného tepla do okolia.

TOTO RIEŠENIE JE PREDMETOM PRIEMYSLOVO PRÁVNEJ OCHRANY.
Tu si môžete pozrieť technické detaily systému LED Matrix® a objednať jednotlivé komponenty. V prípade veľkoobchodnej spolupráce nás prosím kontaktujte na našom telefónnom čísle alebo mailovej adrese.

[su_carousel source=“media: 5747,5749,5653,5571,3938,3857,3856″ link=“image“  items=“4″]