LED pásiky – flexibilné osvetlenie

LED-pasik-biely-epistar-3528-SMD

LED pásiky sa dajú použiť na veľmi kreatívne osvetľovanie interiérov či exteriérov. Ľahko sa aj z Vás môže stať „dizajnér“, ktorý vytvorí vo svojom príbytku pôsobivú atmosféru.
Pásy sú napríklad vynikajúcou alternatívou za „nespratné“ lineárne žiarivky do sadrokartónových podhľadov. Ich jednoduchú montáž zvládne aj laik. Nepotrebujete osádzat žiadne osvetľovacie telesá, inštalovať úchyty pre žiarivky, ani špekulovať nad spôsobom zapojenia a predradníkmi. Jednoducho pás iba nalepíte na očistenú plochu (najlepšie do hliníkovej lišty), pripojíte na zdroj jednosmerného napätia a hotovo.
 
Ohybné LED pásy sú zhotovené z flexibilnej dosky plošných spojov (PCB – z anglického Printed Circit Board – tlačená doska plošných spojov) na ktorej sú naletované SMD led diódy (surface mount devices – povrchovo-montovateľné súčiastky) spolu s rezistormi (pre impedančné prispôsobenie obvodov).

Výhodou takýchto pásov je ich:

  • jednoduchá montáž,
  • veľmi nízka spotreba,
  • výborná svietivosť,
  • nízka produkcia tepla,
  • veľmi dlhá životnosť a
  • flexibilita,

ktoré prinášajú obrovské možnosti využitia týchto pásov.

 
Pásy spoločnosti LEDCO s.r.o. sa vyznačujú vysoko-kvalitným spracovaním. Pri výrobe dbáme na výber kvalitných súčiastok od renomovaných výrobcov, ako aj na precízne „sortovanie“ LED diód, čím dosahujeme veľmi malé výkyvy vo farebných odtieňoch diód.
Každý pás je po osadení otestovaný na správnosť zapojenia, ako i na samotný farebný odtieň (farebná teplota v Kelvinoch).
Flexibilné pásiky osádzame takzvanými low-power SMD LED diódami od výrobcu Epistar. Diódy od spoľahlivých výrobcov sú jedným z najdôležitejších faktorov pri spoľahlivosti a účinnosti pásu. Naša spoločnosť využíva najmä 2 typové rady, a to čipy 3528 a 5050. Pásy s typom diód 5050 majú pri rovnakom počte LED takmer dvojnásobnú svietivosť (samozrejme v tomto prípade aj dvojnásobnú spotrebu).
 
led_dioda_smd_5050_epistarPásiky sú napájané prevažne jednosmerným napätím 12V (prípadne napätím 24V). Vďaka bezpečnému napätiu sú priam predurčené pre všestranné použitie bez potreby prídavného krytia. Pásik je možné stmievať pomocou špeciálneho elektronického zariadenia (stmievač -> dimmer), prípadne pri použití farebného (RGB) pásu je možné meniť farbu svetla. Stmievanie LED pásov je založené na princípe riadeni výkonu frekvenčnou moduláciu s dostatočne vysokou frekvenciu, pre dosiahnutie stáleho svetla bez rušivého blikajúceho efektu. Bez použitia potrebného modulu nie je možné stmievať LED pás triakovým regulátorom!
Dĺžku pásika si prispôsobíte veľmi jednoducho podľa vašich predstáv. Stačia na to iba nožnice či nožík a sami sa stávate tvorcom unikátnych svietidiel. Pásik je deliteľný každých 5 prípadne 10cm (záleží od konštrukcie pásu). Zvyčajne sú to úseky o 3 diódach LED. Jednotlivé úseky (skupina troch LED) sú z elektronického hľadiska navzájom prepojené paralelne. V prípade poškodenia jednej diódy bude celý pás naďalej svietiť okrem úseku (5cm), kde došlo k poškodeniu LED či rezistora.
Spotreba LED pásu závisí od typu a množstva použitých LED.
Obvykle sa pásy dodávajú navinuté na cievke s dĺžkou 5m. Na zadnej strane LED pásu je nanesená kvalitná lepiaca vrstva (od spoločnosti 3M), čo zaručuje veľmi jednoduchú montáž na rôzne povrchy. Dôležité je mať povrch zbavený nečistôt a mastnoty. Pásy sa navzájom spájajú letovacím spojom, prípadne sa dá použiť mechanická svorka. Dajú sa spájať do dlhých celkov, ale treba dávať pozor na preťaženie!!! Pri prekročení cca 50W v jednom úseku sa odporúča pripojiť ďalší pás nezávisle.

spajanie_led_pasikov_svorky